amberlopez2829
amberlopez2829 amberlopez2829
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

A store pays $871 for gymnastics mat. The store marks up the price by 40%. What is the amount of the mark-up?

Respuesta :

NevaehJade
NevaehJade NevaehJade
  • 04-05-2021

Answer:          

$348.40 would be the 40% mark up price

Answer Link

Otras preguntas

Which finding would call into question the generally accepted timeline and pattern of evolution? A consistent pattern where older rock layers contain simpler
Can someone help me with this plssss it would help so much! (IM GIVING LOTS OF POINTS!!!!!!!!)
If the earth weighs 120 lbs and now weighs 90 lbs and Venus weighed 109.2 lbs what would Venus now weigh
PLSSSSSS HELP IF YOU TRULY KNOW THISSSSS
49 water bottles in seven cases equals blank water bottle per case what is the unit rate
Can someone help me with this plssss it would help so much! (IM GIVING LOTS OF POINTS!!!!!!!!
MARTÍN: ¡Hola, Berta! ¿Cómo ______ ?
Sue’s dog needs 4 hours to reach her house which is 20 km away. At what speed does it travel?Sue’s dog needs 4 hours to reach her house which is 20 km away. At
Juan counts 26 bags of adult food. If Juan wanted to use an area model to multiply 26 by 32 to find the total number of pounds of dog food, would this be the co
A 9-pound bag of cornmeal costs $80.64. What is the price per ounce?