Domthebombcom Domthebombcom
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

a deli spread goes for $6.40 per pound how much do you have to pay for 24 ounces

Respuesta :

RicoV
RicoV RicoV
  • 02-12-2016
24 ounces = 1.5 pounds
so 1 pound: $6.40 + .5 pound 
6.40/2 = 3.2
$6.40 + $3.20 = $9.60
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-12-2016
$6.40 per pound
1 pound = 16 oz
24 oz = 1.5 pound
Therefore, to find the price for 24 oz, just multiply $6.40 by 1.5
24 oz = $9.60
Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of 7/10 and 6/100
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions