YasminAmaya0222 YasminAmaya0222
  • 04-06-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
5. 1 lb of apples for $1.98 or
3 lb for $6.95

Respuesta :

nyaluvsl
nyaluvsl nyaluvsl
  • 04-06-2021

Answer:

The 1lb of apples for $1.98 is a better buy.

Step-by-step explanation:

If you multiply 1.98 by 3 it's 5.94, which is less than the 3 lb for $6.95

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2021

Answer:

1 lb of apples for $1.98

hope this helps

have a good day :)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

sexual exploitation definition
why do some species employ both mitosis and meiosis, whereas other species use only mitosis?
twice the sum of 15 and a number
ios 9.3 failed verification because you are no longer connected to the internet
equation for photosynthesis
when to take a pregnancy test
trackwrestling mobile link
how do they decide when easter is
En quelle année à ete écrit Antigine
True or False: You can be arrested for DUI for driving under the influence of a stimulant