Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

Tanina needs to buy at least 3 pounds of bananas. If she buys a bunch of bananas that way 42 ounces will she have enough ? Explain
Kelley wants to conduct an experiment about sound. Which question could Kelley best test with a scientific experiment? A. Why is sound important for everyday co
Based on the video you just watched, briefly describe how watching it and listening to the lines from the poems affected your understanding of “L’Allegro” and “
Predict: During a solar eclipse, our view of the sun is blocked by the moon. In the diagramam, draw where you think the moon is located when the observer on Ear
Cooper’s Storage and Shipping Company is working with a local business to package some office supplies. The supplies are packed inside a cube – shaped box with
The table shows values for a quadratic function what is the average rate of change for this function for the interval from x=1 to x=3
Why did the actor jump out of a window in times square
A * blank * of linear equations is two linear equations consider together
Please help! f(x)= 3x/ x^2-16 a) x= -16 b) x= -4 c) x= 0 d) x= 4 e) x= 16
Why was Georgia founded