kamarififer9 kamarififer9
  • 03-07-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph.

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph class=

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 03-07-2021

Answer:  2.50 dollars

Explanation:

Locate 5 on the x axis, which corresponds to buying 5 kgs of apples.

Draw a vertical line through 5 on the x axis until you reach the blue line. Mark this as point P.

From point P, draw a horizontal line until you reach the y axis. You should arrive at y = 2.5

This tells us that buying x = 5 kgs of apples will cost a total of y = 2.50 dollars.

Ver imagen jimthompson5910
Answer Link

Otras preguntas

What causes heat energy when you rub two objects against each other?(2 points) The air around the objects The flow of heat from one object to the other The fric
What is the solution to this equation? −6(x+7)=−30 x=?
Solve, 8x-2y=10, 3x-y=9
Fill in the blank with the correct verb from below. Est-ce que tu Émile? O A. connaît B. sait C. connais O D. sais
Kay's basketball team has 10 wins and 6 losses. (select the statement that is true about the relationship between the number of wir and the number of losses for
Using graphing, what are the approximate solutions to this equation? |2x-3|=log(2x-3)+2
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST
what is the number of atoms present in 6dm^3 of propane gas(C3H6)at room temperature and 1 atmosphere.​
A line that passes through (4,6) and has a slope of zero.
Gloria is Latin for what?