lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

What is asexual how does this happens
Which expression is equivalent to -8(x-4)-1/4(12x-8)
Standing waves are created in the four strings shown in Figure 25. All strings have the same mass per unit length and are under the same tension The lengths of
halp Why are the ads you might see on television between 8:00 a.m. and 10:00 a.m. usually not the same ads you would see between 8:00 p.m. and 10:00 p.m.?
Which group: Established in 1866 resisted the efforts of southern reconstruction Frightened former enslaved people and white leaders with violence and Sought
Which statement describes a substance-free lifestyle? Teeth, gums, skin, and hair all benefit from a substance-free lifestyle. A life free of alcohol, tobacco,
You decide to market your own custom computer software. You must invest $3,255 for computer hardware, and spend $2.90 to buy and package each disk. If each prog
What is fission? (Sorry if this isn’t actually bio)
i will give brainlist if u answer this right
Karen wants to buy stock, but is worried about the current "bear market." What does this mean? A.that many investors are selling their stocks in anticipation of