shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

-18x + 5y = 7 -9x - 3y=-24
Eloise walked in a Walk for the Homeless. She was pledged $1 per mile by her aunt, and $2 per mile by her father. She walked the entire course, and collected
What is your displacement if you travel 5 miles north to the store
4. Calculate the average atomic mass of lithium, which occurs as two isotopes that have the following atomic masses and abundances in nature: 6.017 u, 7.30% and
plz help i will give 30 points
a solution of iron 3 sulfate and a solution of lead 2 perchlorate react to produce lead 2 sulfate precipitate
Isiah earned 96 points on his math test this is 11 more points than the number of points he earned on his history test. Write and solve an addition equation to
Please answer with an explanation tysvm!!!
In One flew over the cuckoos nest How does the reader know that Cheif is dreaming and isn't spiraling down into another hallucination about the machinery? What
Describe what the "powhitetrash" children were like?