pooh2009 pooh2009
  • 02-09-2021
  • Chemistry
contestada

Walter buys a bus pass for $30. Every time he rides the bus,
money is deducted from the value of the pass. He rode
12 times and $24 was deducted from the value of the pass.
How much does each bus ride cost?

Walter buys a bus pass for 30 Every time he rides the bus money is deducted from the value of the pass He rode 12 times and 24 was deducted from the value of th class=

Respuesta :

hmarcuse
hmarcuse hmarcuse
  • 02-09-2021

Answer:

2

Explanation:

$24/12 (times) = $2.00

Answer Link

Otras preguntas

What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?