alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

What is the structure of the sentence? The large plastic bin in the closet holds fancy bath towels, which we rarely use. A.simple B.compound-complex C.complex
The beliefs, attitudes, and behavior associated with a person or group; a way of life. Career Interests Lifestyle Values
Can someone help me with this? I'm not really sure what to say
Gerald Ford became president without an election. How did he become president? A. He was appointed by the Supreme Court after Nixon's resignation. B. He w
A man is found dead in a phone booth in a pool of blood. The glass on either end of the phone booth is broken and the phone is hanging. Just outside of the phon
How many solutions does the equation 5p − 4p − 8 = −2 + 3 have? One Two None Infinitely many
Jose is attracted to a particular job because of the high salary and excellent health benefits. He is motivated by intrinsic values extrinsic values external v
Legislation has been ineffective at preserving coral reefs.True or False
una oración en inglés con la palabra stocking
if x2+2=6x is solved by completing the square, an intermediate step would be