pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):)​
help me pls i don't ge this
hElP- please.:) points!​
What is the value of y
Find the lowest common multiple of 180 and 140.
how would you relate the new pandemic (C0vID 19) in the imbalance of ecosystem due to biodiversity loss?Random Answer = ReportCorrect Answer = Brainliest​
I have to go to…….bank today to deposit some money. (put the correct article in the blank space)​
Graph the integer 3 and its opposite on a number line.
What is the value of y
a man buys a car for rs 80000 and spends rs 20000 more for repairing He sells it for rs 125000.find his gain percent​