LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

If you take 15 seconds to walk 25 meters, what is your speed?
A factory uses 1/3 of a barrel of raisins in each batch of granola bars. Yesterday, the factory used 2/3 of a barrel of raisins. How many batches of granola bar
Calculate the millimoles of solute in 1.88 L of a 0.00713 M NaCN solution. millimoles:
What is the importance of studying systems in environmental science? Why can’t we just study isolated events or isolated individuals?
What is the value of y? ​
Hey student made a model of a river in a sandbox a pile of sand represents soil and bits of rocks in the riverbed water pouring from 100% river water as it flow
"It was as simple as that. Once he had yearned for choice. then, when he had had a choice, he had made the wrong one: the choice to leave. And now he was starvi
what would be the answer to g+3=17
Which of the following options have the same value as 65% of 20?
BC = 12 and AB = 11. Find AC.