mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

How many calories should you consume daily? NEEDS TO BE GOOD EXPLANATION :D
A square pyramid with a= 20 mm and b=96 mm. Find the length of c.
What gives Mary Warren power in this exchange ? HELPPP PLEASE THIS IS DUE TONIGHT!!!
☾ I have the answer but I need explanation ☽
Oranges sell for $5.00 per bag. If there are 10 oranges in each bag, how much is the price per orange? A $2.00 per orange B $0.50 per orange C $0.20 per orange
10 B с 63° 9 A D What is the perimeter of ABCD? perimeter =
Could someone give me sentences starters?
Dan was thinking of a number. Dan subtracts 2.6 from the number and gets an answer of 72.8. Form an equation with x from the information.
What is the least number of a certain stock you can buy?
If Amina earns $6.00 every week for babysitting, she can earn $42.00 in 6 weeks.