mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

One reason the fegitive slave act of 1850 angered northerners was that it
which expression represnts a factorization of 32m+56mp
The swans swam across Evergreen Lake four times. The lake is 3.5 miles wide. How many miles did each swan swim? How many miles did all the swans swim?
· Is the oldest and largest Christian denomination in the state of Georgia · Emphasizes the authority of the Bible over tradition, believer's baptism, and ind
Consumers' incomes decrease, which causes a decrease in demand. This causes the equilibrium price to _____.
Which of the following psychotropic drugs might a doctor prescribe for a patient suffering from severe depression? a. lithium b. prozac c. thorazine d. xana
Which of the following is least important to consider before choosing a fitness activity? a. the level of personal interest b. the popularity of the activity
what is the point of intersection of x-2y=8 and y=2- 1/2 x
Which of the following prokaryotic organisms is capable of surviving extreme conditions of heat and salt concentrations?
If you help me ill help you pease