yourdaddy1
yourdaddy1 yourdaddy1
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

If clay cost $16.50 for 50lb how much does clay cost for 45 pounds

Respuesta :

Bree091 Bree091
  • 02-01-2017

45 divided by 50= 90%
0.9*16.50=14.85
Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 02-01-2017
ratio and propoertion or logic

ratio
cost:amount=16.5/50
16.5/50=x/45
times both sides by 50*45
16.5*45=50x
742.5=50x
divide both sides by 50
14.85=x
the answer is $14.85 for 45lb

or, math
16.5 for 50
1.65 for 5
50-5=45
16.5-1.65=14.85

answer is $14.85 for 45lb
Answer Link

Otras preguntas

A male donkey and female horse mate. They produce a mule. The mule is sterile. Are donkey and horse separate species? A) Yes, because they are in reproductive
bExplain whether this a geographical question: 'If mining continues in Kakadu National Park, what might happen to the park in the future?'
Linear equations. Solve the equation: 10 = 7x - 4
Simplify square root of negative 81
Evaluate log31 over 81
What would be the BEST response to constructive criticism? Evaluate the criticism for truthfulness, then talk about it without being defensive. Calmly walk away
b. How did the Greek belief in order, logic, and reason allow democracy to become more established?
Java arrays can store primitive types and Strings, but cannot store any other type of Object other than Strings. Group of answer choices True False
Which statement about the Albany Plan is false? O It would influence the final draft of the US Constitution. O It was written largely by Benjamin Franklin. The
Based from this picture I need to know the answers , which ones go into what