Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Choose the correct simplification of the expression (2ab5)3. 8ab15 8a3b8 5a3b15 8a3b15
Osama bin Laden first told al-Qaeda to target Americans in the year ____
what is the equation of the line that goes through (1,3) and (5,12) ?
Which amendment was designed to allay Anti–Federalist fears of a central government with too much power
Why are the carbon cycle, the phosphorous cycle, the water cycle, and the nitrogen cycle all considered to be biogeochemical cycles? Because all these cycles in
how did Joseph Stalin die
1.) How are Hindu and Buddhist beliefs similar? a.) Nirvana is a Buddhist belief in freeing the soul from the cycle of reincarnation, which is a Hindu belief
Andrei prefers that his mentor focus more on trigonometry instead of algebra. The sentence above uses the verb mood in the imperative. subjunctive. conditional.
food couldn't reach the stomach without the esophagus and what
Which expressions, when evaluated with z = 8, are negative in value? Choose all answers that are correct. A. –2z – 14 B. –25 + 4z C. –2z + 15 D. 30