GeekGirl111 GeekGirl111
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

what happens when a problem says per pound

Respuesta :

JacobHardy00
JacobHardy00 JacobHardy00
  • 02-01-2017
You need to multiply because it will probably will say 9 dollers per pound that means it will cost you 18 dollers for 2 pounds
Answer Link

Otras preguntas

Read this excerpt from "The Pit and The Pendulum" by Edgar Allan Poe. At length, with a wild desperation at heart, I quickly unclosed my eyes. My worst thought
The recommended cooking temperatures reduce the number of harmful microorganisms in food to acceptable levels only if: A.) the food is immediately eaten. B.) th
Make changes in your environment that will discourage target behavior and encourage healthier choices.
Which items are consequences of globalized trade for a developed nation that begins to import more goods and services from less-developed countries?
QP Corp. has a beginning retained earnings balance of $16,000. An adjusted trial balance shows total expenses of $24,000 and service revenue of $28,000. If divi
The point​ (B, A) on Jill and​ Aiden's combined PPF satisfies A. Production efficiency B. Equilibrium C. Allocative efficiency D. All of the above
full meaning of extranet​
"Upon exposure to ultraviolet radiation, cells in which two epidermal layers convert a steroid into vitamin D3?"
would you buy or make a card for your teacher when it is Teacher's Day ? Why?​
Help pls I don’t get it