aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between similar and congruentent
Six groups of students sell 162 balloons at the school carnival there are 3 students in each group if each student sells the same number of balloons how many. B
What is the structure of the sentence? Isla held the microphone and sang for the crowd. a. complex b. compound-complex c. compound d. simpleHelp Meh Please
What does eutrophication mean? A simple definition of it
In which of the following regions has the United States been militarily involved, in the 1990s and into the early decades of the new millennium? A. China B.
450 is 75% is of what number
why do many experiments make use of a control group?
All of the following are part of the digestive system except the __________. Select one of the options below as your answer: a. stomach b. esophagus c. intestin
Marnie buys a piece of fabric 24 inches long.there is some damage to the material,so she has to cut off 2.25 inches.marnie has some lace border that she can sew
2. What is the volume of a cube with a side length of 15 inches? 45 cu. in. 225 cu. in. 1350 cu. in. 3375 cu. in. 3. The base area of a prism is 120 squa