Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

if f(x)=square root x and g(x)=x^3-9, find the compositions f o g, g o f, f o f, and g o g.
What command do you use to set the suid bit on a script?
Which is least likely to be a reservoir for fresh water
Which function has a vertex at (2, –9)? f(x) = –(x – 3)2 f(x) = (x + 8)2 f(x) = (x – 5)(x + 1) f(x) = –(x – 1)(x – 5)
Someone help me please !!!!
Duchenne muscular dystrophy is a genetic disorder that arises from a recessive X-linked allele. Why is this disorder almost always restricted to males?
Which of the following is a current major American political party? A. Federalist B. Republican C. Populist D. Whig ( mabyee B or D?)
What is the Celsius equivalent of 212°f
what is the value of y
Douglass declares to his audience that “This Fourth [of] July is yours, not mine.” What does he mean in this statement?