ayannawoodson043 ayannawoodson043
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

6. Three bunches of flowers can be bought for $9.48. Four bunches can be bought for $10.64. Which is the better buy?​

Respuesta :

brittanyflaherty brittanyflaherty
  • 01-12-2021
The better buy would be four bunches for $10.66 because each bunch of flowers would be $2.66 compared to $3.16 per bunch.
Answer Link

Otras preguntas

What is a simple predicate?
Choose the correct pronoun. It was she was elected to choir office.
Magnesium burns with a very bright light. When the flame goes out, a White powder is left behind. what is the word equation for this reaction.
What will happen to the mass and volume of a block if their is two blocks, three, blocks or four blocks? For example, if the mass of a block is 7g and the volum
equation of the circle in standard form with the center and radius given. Center (5,-3), the radius = 1 Please explain. Thank you so much
Someone who wants to learn a skilled trade on the job should consider
Which is an example of how a national political party influences a political campaign? 1 The Republican Party holds a press conference announcing their stance o
What is one of the conditions necessary for thunderstorms to develop
What particle is needed to complete the following equation 14 7 n + 14 6 c +1 1 h
A quadrilateral PQRS is inscribed in a circle, as shown below What is the measure of arc PQR? 190 265 275 340