jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

Cell respiration why does a runner breathe hard after finishing a race
Which option would best fit in this diagram in the bubble labeled 1?
What advice would you give someone whose life dream is to become a judge?
Which phrase is NOT a way to state the meaning of the expression x – 3? The difference of a number and 3 A number minus 3 A number subtracted from 3 3 less than
A student is conducting an experiment to determine how far a ball will roll down a ramp based on the angle of incline. What are the independent and dependent
Alice spent 6 minutes on each factoring problem and 3 minutes on each evaluation problem. she spent a total of 42 minutes on 9 problems. how many minutes did sh
which item below is part of the circulatory system a. kidneysb. lungsc. heart or d. stomach
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ?
how is mechanical weathering best described A. The buildup of chemical deposits on the surface B. The breakdown of rock through mechanical disintegration and ph
What is the value of x?