28jlocker
28jlocker 28jlocker
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

at the grocery store, abdullah purchased 3 pounds of mac and cheese for $7.50 what does mac and cheese cost per pound?

Respuesta :

lena3056
lena3056 lena3056
  • 02-12-2021

Answer:

It costs $0.4 per pound of mac and cheese.

Step-by-step explanation:

3/7.50 = 0.4

Hope this helped. :)

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please do number 30.
Cold packs are designed to become very cold when activated. When the pack is activated, a chemical reaction occurs to make the temperature of the cold pack decr
What is 1/6 + (2/3 - 1/4) in simplest form
What 2 numbers that are the same multiply to be 36 and add up to be 15?
Greatest Common Factor of 55 and 77
Round 19.3 to the nearest whole number
start at 1000 create a pattern that subtract 8 from each number stop when you have five numbers
what is the midpoint of 0.01 to 0.02
Do the technical changes of today have the same kind of impact on daily life as the changes of the early 1800s?
for ratios what would 45 out of 60 be as a fraction?