TornSnowFlake6505 TornSnowFlake6505
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Kwasi bought `15` postage stamps for `\$8.25`. All stamps cost the same amount. How many stamps can Kwasi purchase with $22

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 15-12-2021

The number of stamps and the cost are illustrations of unit rates

40 stamps would cost $22

The cost of 15 postage stamps is $8.25

Start by calculating the unit rate of the stamps.

[tex]Unit = \frac{8.25}{15}[/tex]

[tex]Unit = 0.55[/tex]

So, the number of stamps for $22 is calculated by dividing $22 by the unit rate.

So, we have:

[tex]Number=\frac{22}{0.55}[/tex]

[tex]Number=40[/tex]

Hence, 40 stamps would cost $22

Read more about unit rates at:

https://brainly.com/question/396443

Answer Link

Otras preguntas

Find all possible values of the expression 1/y if: .125
please help i need it quick 2x + 5x-4-7 (x+1) - 5
Give two different ways to write each expression in words
True or False? If a substance is mixed with another substance and then the result is a new odor, then is reaction is a physical reaction.
he feared a government that would Although James Madison believed in the necessity of A strong government; oppress the majority A weak government oppress the mi
6. The first email was sent in 1972 False Or True​
help please pleaseeee i dont understand :(
Choose the best Spanish word to complete the sentence. Ese león _________quiere comer. tú yo me
p − (9 − (m + q)); use m = 4, p = 5, and q = 3
We observe much of the world through the eyes . Choose a type of observation that cannot be perceived with the eyes. ​