stichgotrich8739 stichgotrich8739
  • 04-01-2022
  • Business
contestada

five boxes of bananas sell for $30.00. how many boxes can you buy for $9.00?

Respuesta :

zacharyhutcherson
zacharyhutcherson zacharyhutcherson
  • 04-01-2022

Answer:

1 box.

Explanation:

First, find out how much one box costs. To do this, divide 30 by five. This gives us $6. So if each box costs $6, then how many boxes can we buy if we have $9? The answer is one. Two boxes would cost $12, but we only have $9, so we could only buy 1 box and have $3 leftover.

Answer Link
erimatthew09
erimatthew09 erimatthew09
  • 04-01-2022

Explanation:

five box=$30

1 box =30 divided by 5 = 6

so 1 and a half = 90 because 1 box =6dollars so 1 and a half will be 90 dollars

mark as brainliest answer

Answer Link

Otras preguntas

How do pictures of the chicks help you ?
Is the bee population growing by the same factor each week?
why is Source B useful for a historian studying the relationship between Russia and Germany in 1939? explain using the Source and your contextual knowledge. “Ye
Alexis is `56` inches tall. What is her hight in meters
Which man-made features are typically parallel to the shore?A) Piers B) Breakwaters C) Groins D) Jetties
What best describes these two molecules
Lightener should be mixed up how long before application?
I am an even number I haven't ate in the tens place you do not send me when you come by chance I am greater than 0 but less than 84​
The hormone needed for Phase II detoxification is:a) Glutathioneb) Estrogenc) Testosteroned) Insulin
if the temperature drops by 5 degrees Celsius from 3 degrees Celsius what is the new temperature​