lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

7. Which of the following details is NOT introduced as a complication in Act I? O The Capulets and the montagues are feuding O Lord Capulet wants Juliet to marr
Please help with this French
Question: what factors affect how quickly a pathogen spreads from person to person?.
What distinguishes a fungi from a plant? A no root type structures B contains a different type of photosynthetic pigment than plants C cannot obtain materials f
2) Find the median for the given sample data. 2) The salaries of ten randomly selected doctors are shown below. $111,000 $129,000 $198,000 $228,000 $223,000 $13
Write an equivalent for 2(x - 3) + 5
Help with Both questions pls
How do I write 1/2y=2x-3 in standard form?
Just for points :) also here's a boost of 100 points :)
Why did industry develop and flourish in New England before other regions of the United States? A) There was less slavery in New England in the early 1800s than