eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between relative poverty and absolute poverty
Which is the better buy? A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76 B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20
Which link in the chain of infection would a person coughing or sneezing relate to? A. portal of exit B. vector C. portal of entry D. means of transmission
Please please please please please please help me I’m begging
Question 5 (1 point)How did World War I affect the United States?During the war, immigration from Europe reached all-time highs.The wartime economy stimulated r
NEED HELP ASAP if f(x)=sqrt x-3 and g(x)=1-x^2 then what did you notice about the domain of (f o g)(x)?
PLEASE HELP! Can't miss anymore and can't retake!
Gross domestic product is the monetary value of all the goods and services produced for sale within a country’s borders over the course of a year. true or false
Shelley drove from New Haven, Connecticut, to New York City in 90 minutes. Which equation relates the distance she traveled to her speed? A. distance = speed +
3. Orson Welles (the author of the radio play) chose to include some of the exact words used by H. G. Wells (author of the book) to describe the creature that e