hgri5769
hgri5769 hgri5769
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

ez20 chaarecter long

ez20 chaarecter long class=

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 03-02-2022

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

Answer Link

Otras preguntas

A psychologist administers a self-report test to a female college student . the test contains a list of questions, each asking her to decide which of two statem
Which of the following is equivalent to 5 sqrt 13^3
NEED HELP ASAP. plz click here
which article in the constitution discusses the obligations of the national government to the states? A.) Article 3 B.) Article 1 C.) Article 2 D.) Article 4
What is water preservation and why do we need it?
What mistake the allies make in defending against germany?
Is y=(-2)* an exponential function? (*=x)
What does phelps need to do if he wants to play a similar transformative role in the marketing and sponsoring of swimming as michael jordan achieved in basketba
Match these men with their descriptions. 1. commander of Fort Sumter Jefferson Davis 2. president when South Carolina seceded Andrew Johnson 3. president d
Which type of map would give information about recent volcanic eruptions in an area?