joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Sources of wealth in nature such as lumber, oil, coal, and so on are called
What type of inheritance is always dominant and both genes are expressed
A scale drawing of Joshua's living room is shown below: If each 2 cm on the scale drawing equals 4 feet, what are the actual dimensions of the room? (1 point) G
The area of a rectangle is expressed as x4 - 9y2. What are the possible dimensions of the rectangle?
How many cubes with side lengths of 1/4 cm does it take to fill the prism?​
Tall plants are dominant to short plants. What is the outcome if two short plants are crossed. A. all tall plants B. all short plants C. half tall plants, half
What is the value of x?
n a recent year in Maine, the proportion of those wearing seat belts who were injured in an auto accident was compared to the proportion of those not wearing se
Consumers believe that the market price of laptops will decrease in the coming months. Right now this will:A. Decrease the demand for laptopsB. Increase the sup
please help !!!!? In lines 67-68. Thoreau says’ "if we will confess the truth, much more to see it burn." What is Thoreau inferring about human nature with thi