nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Khamisi and Harut wrote down two different functions that have the same rate of change. Khamisi's function is represented by the table shown below. x y -1 -5 1
What motivated people to move from the countryside to the city after 1890? A Industrial jobs B better medical care C railroad expansion
What is the answer for this
Given the function f(x) = ³x – 1, evaluate f(-12).
Which is an example of minutiae in the study of fingerprints? options: loop termination arch whorl
Determine if Pepsi and coca-cola are duopoly
A population of paramecia, P, can be modeled using the exponential function P(t) 3(2), where t is the number of days since the population was first observed. Wh
What is the domain of the piecewise function? A. x<0, x>4 B. -∞ 4 C. all real numbers
The distractive of what cell function leads to deemitations that result in cancer
The Han Dynasty implemented which of the following? O the spread of Buddhism O a strong violent monarchy O the Mandate of Heaven O the belief that all things ar