ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

is 5 yards and 1 feet greater then 192 inches
a car rent is $220 per week plus $0.25 per mile. Find the rental cost for a two week trip of 500 miles for a group of three people.
Which of these elements is the best conductor of electricity? (1) S (3) Br (2) N (4) Ni
How do you solve x-y=1 ; x+y=3. Please Explain
Why might a telescope be built high in the mountains above weather sys tems. How does this make observing the sky easier?
Which line contains an example of alliteration? A. "A wild, white welter of winnowing wings," B. "Treading the ocean floor;" C. "Mountains and valleys of si
What can prevent a sand dune from moving?
Isotopes of an element must have different (1) atomic numbers (2) mass numbers (3) numbers of protons (4) numbers of electrons
In the book 1984, what happens to the historical documents that Winston must change?
Given the balanced equation: I + I==> I2 Which statement describes the process represented by this equation? (1) A bond is formed as energy is absorbed. (2)