schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

The measures of the three angles are 45°, 75°, and 60°. how many triangles can you make
A chemist dissolves 660.mg of pure hydroiodic acid in enough water to make up 300.mL of solution. Calculate the pH of the solution. Round your answer to 3 signi
PLEASE HELP ASAP! Which of the following industries was doing well and showing strong sales in the 1920s. A. Agriculture. B. Automobile. C. Textile manufacturi
What is the value of x in the equation −6 + x = −1
Math pls help ASAP !
The United States of House of Representatives has 35 members more than four times the number of members in the United States Senate Define a variable and write
~~ please im really unsure .. . . . . its super confusing and i need help i raised the points and i will mark brainliest too ~~ what is the 16th term in the
Which of the following options is true about the solution to the given set of equations y=6x + 9 y=6x + 2
Sorry about the bad quality :(
Which is true about the functional relationship shown in the graph?