promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

during ww1 , tanks were used on the western front primarily to ?
Kilometers per hour describes the speed of an object
How did Islam and the beliefs of indigenous societies fuse among African people?
A barrel of oil was being folled at a constant rate of 7.5 gal/min. the barrel had 10 gallons before filling began
What is 12 minus 1/2 plus 2/3?
how should 48 eggs be divided so that the ratio is 4:3:5
This Rwandan dictator formed the Rwanda Patriotic Front and ended the Hutu-inflicted genocide of nearly 1 million Tutsis.
To convert time in days it is necessary to multiply the time in years times 360 or 365.
spanish one help! thank you so much!!
If a tire rotates through 250 degrees in 15 seconds, How many degrees does rotate in 45 seconds