harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

The graph represents this system of equations: 2 x plus y equals 3. 2 x minus 5 y equals 15. A coordinate grid with 2 lines. One line passes through (0, 3) and
If the unit price of inventory is increasing during a period, a company using the LIFO inventory method will show less gross profit for the period, than if it h
(I NEED THIS ANSWERED PLAGIARISM FREE) In a paragraph of five to seven complete sentences explain what types of sources are the most reliable and why it is impo
Abinomial probability experiment is conducted with the given parameters. Compute the probability of x successes in the n independent trials of the experimen=10,
Simplify x^2(y^3)^4 / xy^5 = x^a times y^b
Anaphora is the use of a repeated word or phrase that ? Concludes a speech
A fluent reader will read with
3√3 AS A WHOLE RADICAL
Convert 3x+2y=-12 into y=Mx+b
Why does St. Louis have colder winters than Norfolk