samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Aqua blue paint costs $1.50 per square inch. How much more money would it cost to paint a bowling ball with a radius 4.2913 inches in length than to paint a ten
in brown versus the Board of Education the Supreme Court overturned the prettiest woman in Plessy v ferguson that separate but equal was constitutional so long
Which region was the birthplace of Confucianism,Buddhism,and Hinduism?
Julia is trying to place a duckbilled platypus, lizard, bear, and monkey on a phylogenetic tree. She learns that the duckbilled playpus, bear, and monkey are cl
Which statement correctly describes the U.S. Constitution when it became the law of the land in 1789? A. It gave the president a lifetime term of office. B. I
This ecosystem is common in central and northern Asia. Flora include mosses, grasslands, and hardwoods. Animals of this ecosystem include Siberian tigers, antel
Mrs. Hamilton worked for a real estate agency. She sold a house for $175,000. The agency's fee for the sale was 4% of the sale price. Mrs. Hamilton received $4,
Give me 3 ratios that are equal to 40/50 75/100 and 21/18
Area of a triangle 36 ft. By 41 1/2 ft.?
Why did conservatives oppose the New Deal? They thought Roosevelt was not doing enough to provide relief. They believed it gave the government too much power in