westfallfamily9906 westfallfamily9906
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

If 12Kg of chicken feed cost 20 how much would 5kg cost?
and what is the unit rate? ( price per 1 kg)

Respuesta :

kyael06
kyael06 kyael06
  • 08-04-2022

Step-by-step explanation:

if you 12kg cost 20 what about 5kg that will be 5kg×20÷12kg= 8.33 when you round of to the nearest hundredth this is the price of 5kg

sorry but i dont think i know how to answer the other question i have done what i only know thankyou

Answer Link

Otras preguntas

Turkey meat is good for you because it is lower in cholesterol than a lot of other meat. True or False?
What can we do today as american citizens to protest laws that we consider unjust?
How can you use a single parallel sentence to combine the sense in these two sentences? I regularly drudge five days a week. I habitually sleep through the week
What is 1x+61(√100)=f(x)
_______ rock can be changed directly into _______ rock with the application of heat and pressure.
How do you say "Wash your hands" in French?
ned mows a 450 square-foot garden in 15 minutes. how many square feet of garden does hemow in one minute?
Evidence that is based on personal observation is considered __________. inferential statistical anecdotal descriptive
What number is between 1 and 20 with factor of 5
which presidential diplomatic power requires a 2/3 vote from the senate