celestelll celestelll
  • 01-05-2022
  • Mathematics
contestada

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time

whats the better deal please help me with this ive been trying for a long time class=

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 01-05-2022

Answer:

Brand A is the better deal!

Step-by-step explanation:

Let's start by comparing.

We know brand B has the following cost: 5 ounces = $3.75

10 ounces $7.50 and 16 ounces = $12

Now check the graph.

6 ounces cost $3

12 ounces cost $6

20 ounces cost $10

I don't think we need to look any further but brand A is the better deal!

Ver imagen zrh2sfo
Answer Link

Otras preguntas

Which of the best expresses the goal of Pan-Africanism of the late 1960s?
how to make jiffy cornbread moist without sour cream?
Suppose the force between two objects is 48 N. If the mass of one object is doubled and the mass of the other object is tripled what is the new gravitational fo
how to remove hair from face permanently naturally at home?
I have 3 warnings so lets go for 4 allright moderators its your time to shine.
how many house seats are up for reelection in 2022
Whats the answer to this??? ( Sorry for alot of stuff to read.) who ever answers first gets brainliest.Read the article "Overcoming Difficulties: How Helen Kell
Directions: Simplify the following expressions. Refer to the rules for signed numbers in solving these problems. Example: - 4 + 5 = +1 (the signs are different,
which of the following is a carboxylic acid?
-4x-y=24y = 8 what is the missing value