Samora222 Samora222
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys cheese and apples at the store.
• She pays a total of $58.61.
She pays a total of $3.09 for the cheese.
She buys 8 bags of apples that each cost the same amount.
How much does each bag of apples cost?

Respuesta :

tiey14 tiey14
  • 03-05-2022
Each bag of apples cost 6.94 dollars
Answer Link

Otras preguntas

8 less than the product 13 times a number x is less than or equal to -32.
why did Missouri request to join the union increase sectionalism
Samples of three different compounds were analyzed and the masses of each element were determined. Compound Mass N (g) Mass O (g) A 5.6 3.2 B 3.5 8.0 C 1.4 4.
where must the server stand to serve the birdie in badminton
What value of c makes the statement true? -2x3(cx3 + x2) = -10x6 - 2x5
How did animism affect people's views about nature?
in 1820,Henry Clay played a major role in which of the following? the Treaty of Paris the Missouri compromise the Louisiana purchase the treaty of Versailles
Suppose the auction house from the preceding problem sold 200 tickets at $1 each, and had 16 prizes of $10 each. What is the new expected value? A) $0 B) $0.2 C
The area this trinangle
In Kubla Khan the pleasure dome most likely represents