27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

How to find joint and combined variation?
Is older adults past future present future or future
Juanita is deciding whether to buy a dress that she wants, as well as where to buy it. Three stores carry the same dress, but it is more convenient for Juanita
how did akhenaten's reforms affect people?
Read the following descriptions of two different types of precipitation. Then, decide if they are both true or not. Rain: occurs when the air above and below cl
Explain the manufacturing flow management process and the relationship among manufacturers' production capabilities and costs, suppliers, shippers, and demand f
not sure how to solve this
Determine the perimeter of a rectangle with a length of 2 feet and a width of 6 inches. (Multiple choice) ————— 2.5 feet 8 feet 5 feet 16 feet
sean had a drug probelm when he was in middle school but has since been rehabilitated how could his background affect his future.
what is the torque of a force of 12 N with a lever arm of 3.2 meters? ​