workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

Betty plans to have two children but doesn't know if they will be boy-boy, girl-girl, or boy-girl. What is the probability that she will have two girls? 0.5
GJ bisects ∠FGH and is a perpendicular bisector of FH. What is true of triangle FGH? a.It is a right triangle. b.It is an obtuse triangle. c.It has exactly 2 co
what two principles are the foundation of every states constitution
Which polygon will have the largest angle sum? octagon heptagon pentagon dodecagon
Best time to determine voice and tone in writing?
Which statement is true regarding the layers of earth They all consist of liquid rock They all vary in size They are all under an equal amount of pressure They
Managedinfo is a company looking into upgrading its information systems to integrate data collected from its customers. it is looking to integrate its tps so it
The third movement of Antonin Dvořák's "String Quartet in F Major" contains a light-hearted passage in a fast tempo and in triple meter called a A. sc
Which Great Depression response is matched to the correct nation? New Deal - Great Britain Five-Year Plan - Italy Military conquest - Japan Collective
What is the distance between the points (2, 5) and (5, 7)?