CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

3. What is ergonomics? Give three examples of products that use ergonomic design.
what is the answer to this?
Evaluate the expression when y=4 and x=6. x + 7y
How did Renaissance art change Western Europe?
Evaluate x(-9)+2y when x=4, y=-1
Read each sentence, and then match it to the verb tense it contains. 1)Mateo will have finished his report by this time tomorrow. 2)Tyler had been there for fo
Consider the set {2, 1, 3, 4}. How many subsets could be formed from this set?
How do child’s teeth grow and change during the toddler years
Which of the following creatures does not gain energy from marine snow either directly or indirectly? a. rays b. crustaceans c. zooplankton d. sponges
Using what you know about Greek and Latin roots, what does the word automobile mean? self control self movable easy riding easy moving Plz help ASAP plz plz