kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Must be correct!!! Brainliest will be rewarded...And it tells me if you are wrong.. Which statements explain current theories about dark energy and dark matter?
Describe macaroni and cheese with sensory descriptors (touch,taste,sight,texture,aroma,hear) Thanks
How many people die of lung cancer every year? a. over 140,000. b. less than 10,000. c. less than 50,000. d. none of the above.
why is an objects speed affected by the volume of space it is confined in
The graph of f(x) = x^2 is shown. Compare the graph of f(x) with the graph of g(x) = x^2 + 7
Determine which type of property each statement describes by typing "physical" or "chemical" in the blank. Hydrogen is a colorless, tasteless, and odorless gas.
The patient cannot bathe or dress himself, requires assistance with feeding, has echolalia and tends to not recognize his daughter. These symptoms indicate:
Haya , curra , and Brooke are waiting in line. Brooke is not first in line. Haya is being the oldest in line. Brooke is behind haya. List the girls in order fro
Help me find the value of x!!!
where do I find detailed professor feedback on my papers?