tessievalenta tessievalenta
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 candies for a
total of $3.28, how much did it
cost you for 3 candies?

Respuesta :

jane8713
jane8713 jane8713
  • 01-06-2022

Answer:

2.46

Step-by-step explanation:

3.28/4=0.82(for one candy)

0.82×3=2.46(for 3 candies)

Answer Link

Otras preguntas

(3xy3z2)0 a. 3xy3z2 b. 0 c. 1 d. 3xyz
Two is subtracted from a number, and then the difference is divided by 3. The result is 30. Find the number. Explain how you found the answer thoroughly, taking
What is a smash shot? (BADMINTON)
it costs $5.50 per hour to rent a pair of ice skates, for up to 2 hours. After 2 hours, the rental cost per hour decreases to $2.50. How much does it cost to re
If the substance entering the cell was in higher consonstration inside the cell than outside the cell ,what type of transport would be required
What state did Frederick Douglass escape to after leaving Maryland? Maine Connecticut Massachusetts Rhode Island
Which of the following is not part of the structure of a comet? A. Nucleus B. Dust tail C. Head D. Coma
The wicked witch and the big bad wolf are examples of A. protagonists. B. archetypes. C. anecdotes. D. dynamic characters.
what is 6 5/12 as a decimal?
suppose p varies directly with d and p= 3 when d= 5. What is the value of d when p= 12