nalibud69
nalibud69 nalibud69
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Dalton got 15 notebooks for $1.75 each and 1 marker for $1.59.

Respuesta :

mmian
mmian mmian
  • 02-06-2022

Answer:

15 x 1.75 + 1.59

Step-by-step explanation:

Dalton spent $26.25 on the notebooks, along with $1.59 for one marker; adding up to a $27.84 total.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-06-2022

Answer:

$27.84

Step-by-step explanation:

Given :

⇒ 15 notebooks for $1.75 each

⇒ 1 marker for $1.59

==============================================================

Solving :

⇒ Total cost = 15 × 1.75 + 1.59

⇒ Total cost = 26.25 + 1.59

⇒ Total cost = $27.84

Answer Link

Otras preguntas

Please help quickly.
Read the short story and answer the question based on the story. Respond with a complete Spanish sentence. Mi casa es muy grande y bonita. Hay dos cuartos muy
Florida has ___________ roads that are designated as part of the National Highway System
In a heat engine, if 700 J of heat enters the system, and the piston does 400 J of work, what is the final internal (thermal) energy of the system if the initia
If x^2 = 60, what is the value of x?
how do you work out the math problem ( 1+19÷12 ) t-1
You may feel pressured to become sexually active if your friends are sexually active. Please select the best answer from the choices provided. T F
What is a possible consequence of fertilizer runoff in aquatic ecosystems?
In ancient Greek drama, what did the chorus do while saying the words of the odes? A. It provided comic relief from the play's tragic events. B. It moved in a s
Identify the parts of the telescope.