mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

The gas gauge in a car shows it has 40% of a tank of gas. If the car has about 5 gallons, approximately how many gallons can the tank hold when it is full?
How do I summarize nonfiction?
10. Which combination of climate factors generally result in the coldest temperatures ?
To insert text in the background of a page, users should use a _____. page color watermark page border style
The Byzantine Empire is known for its longevity (long life), investigate why and tell me the results of your findings. (Create question) Mod. 1.05 this is for F
An object that weighs 1 pound on Earth weighs 1.19 pounds on Neptune. Suppose a dog weighs 9 pounds on Earth. How much would it weigh on Neptune?
math help plz all work
When you visit Yosemite national park, be sure to identify the peak of mount Whitney in the distance. It's the highest peak in the continental united states. T
how many 1/8 pound patties can you make from 7/8 of a pound of hamburger
How do you do this problem? Please explain.