ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

(I NEED HELP ASAP PLS I HAVE A TEST) Max scored 6 marks more than what he did in the previous test, in which he scored 20. liza scored 30 marks more than she d
Look at the coordinate plane.
Why were women moving west?
Please help!! This is a P.e question 1. In order for your body to make the physiological changes to improve itself, which concept/s must be applied regularly? 2
Is there a contradiction between Turner and Gray's description? How and Why? Please help this is due in an hour!!
Pls pls plsssssssss help me and fast
Solve each system by substitution 2x+y=20 6x-5y=12 what is (x,y)?
Can you help me please?
Find the perimeter of the equilateral triangle 3x² + 5x + 12​
please i need help with this question