dalalma dalalma
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

3 erasers cost $4.41. Write a proportion that would solve for the cost of 4 erasers.

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 04-07-2022

Answer:

$5.88

Step-by-step explanation:

3 erasers ⇒ $4,41

4 erasers ⇒ $A

A = 4 erasers * $4.41 / 3 erasers

A = $ 5.88

Answer Link
jsimpson11000 jsimpson11000
  • 04-07-2022

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

Proportion:

4.41 is to 3 erasers as   'x' is to 4 erasers:

4.41 /3     =  x / 4       <======this is your proportion

 or rearrange

      4 *  4.41/3   = x  

(this results in x = $ 5.88  for 4 erasers )

Answer Link

Otras preguntas

please help guys !!!
Organic foods do not contain chemicals. True Or False
how does the Gulf of Mexico important to the US development
Suppose Ax = b always has at least one solution no matter what b is. Why AT y = 0 has only the trivial solution y = 0?
Los catálogos y la tecnología
Which dictionary entry best supports the meaning of the word reconnaissance as used in the excerpt? re·con·nais·sance | ri-ˈkä-nə-zən(t)s \ noun
A solution of known concentration is called
Need help on this question asap pleasee
help me please!!!!!!!!
Which of the following is a benefit of a digital network? Security is enhanced. Multiple devices can be connected. Users are familiar with the software. It