a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to split 56 in the ratio of 3:4
Find the sum of 2/9+1/9?
What's the answer to this problem?
find the area of a triangle given that c=40m b=20m a=48°
is 10 yards less than 360 inches
The tropical climate zone is in which two states?
Find the sum of 2/9+1/9?
what is a similar quote for Romeo and Juliet "my bounty is as boundless as the sea . My love as deep , the more i give to thee , the more i have , for both are
What is '7b-2b+3-1' ? Need working and it's equations!!
Who was Canada's FIRST prime minister.