AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

The amount of money in an account with continuously compounded interest is given by the formula A=Pe^rt, where P is the principal, r is the annual interest rate
5. Mientras el niño _______ su mamá le abrazaba. (1 point) lloraba lloró llora lloro
what developments were the foundation of the Scientific Revolution
James was observing cells under a microscope. He observed some cells which had a layer outside the plasma membrane. What is this layer called? A. Cell membrane
There are two Geometry classes at a high school. Two students are being picked to attend a special math competition, one student from each class. If there are 2
what are the primary factors that determine whether a volcano erupts explosively or relatively quietly?
Of those two who have gonorrhea, the majority of women show no noticeable symptoms
In the diagram, the arrow shows the movement of electric charges through a wire connected to a battery. What causes the electric charges to flow from one end of
what is the purpose of flagella?
What is the most direct cause of customer loyalty?