SiriaY289690 SiriaY289690
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon. How much did he spend ongas? *

Respuesta :

MaziK49767 MaziK49767
  • 03-11-2022

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon.

total amount of gas = 36 gallons

Price of one gallon = $2.05

So, for the price of 36 gallons : Multiply the amount of 1 gallon with the the number of gallon

Price of 36 gallons = 36 x 2.05

Price of 36 gallons = $73.8

Alan spend an amount of $73.8 on the gas of 36 gallons

Answer : $73.8

Answer Link

Otras preguntas

In cucumbers, dull fruit (d) is dominant over glossy fruit (d), orange fruit (r) is dominant over cream fruit (r), and bitter cotyledons (b) are dominant over n
what muscle is attached to a bone by a tendon
How can the two chromosomes that make up a homologous pair differ
Find x and y. please I need help its so confusing
On a piece of paper, graph y-3>2x+2
You could add aquous hydrochloric to the solution to precipitate out silver chloride. What volume of a 0.130 M aqueous hydrochloric solution is needed to precip
On a piece of paper, graph y<-2/5x+1, then determine which answer choice matches the graph you drew
Rewrite 7.25 as a mixed number in lowest terms. 7 25/100 7 2/5 7 1/5 7 1/4
What is capote's purpose for writing in cold blood?
Which of the following will favor a spontaneous change? 1.+ΔH. 2.−ΔH. 3.+ΔS. 4.−ΔS.