MustaphaP643635 MustaphaP643635
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Notebook cost $2.50 and pens cost $0.75. The cost of n notebooks and p pens is 2.50n+0.75p.Find the cost2 notebooks and 4 pens3 notebooks and 5 pens

Respuesta :

AddileeO109260 AddileeO109260
  • 03-11-2022

Cost =2.50n + 0.75 p

n= number of notebooks

p = number of pens

2 notebooks and 4 pens

Replace n =2 , p=4 and solve:

C = 2.50(2) + 0.75 (4) = 5 +3 = $8

3 notebooks and 5 pens

Same process

C = 2.50 (3) + 0.75 (5) = 7.5 + 3.75 = $11.25

Answer Link

Otras preguntas

If you mix the blue cheese and the cream cheese together, how many cups will there be in all? Write your answer as a reduced fraction in the form a/b. Type your
Which of the following is true of the human relations
Attendance at baseball games
Are fibrous proteins heavier than globular proteins in terms of molecular weight? Why?
What does MLK mean by saying that “let us not speak our thirst for freedom by drinking from the cup of hate.” What would MLK say about this today if he were ali
b is equals to 4 upon 3 Pi R cube find the subject the subject is or r​
The Vikings claimed the land along the coast of what is today Canada for Norway and made several permanent settlements there.
True/False:- Q5.River valleys and terraces are ideal for cultivation of crops.
fill in the blank based on available evidence, many scientists have concluded that the earth's climate is changing BLANK than in the past, due to BLANK activit
You began membership in a new health and fitness club which has access to a dietician and personal trainer. They help you develop a special eight-week diet and