ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please explain this.
Urbanization and industrialization most directly contributed to:
What is the sum of the first 53 terms of the sequence 140, 137, 134, 131, ...?
A mechanic gives a survey to all of his customers asking them to rate the quality of the service they received. He then keeps track of how many customers return
A gasoline engine operates at a temperature of 270°C and exhausts at 210°C. Calculate the maximum efficiency of this engine. (Note that the Celsius scale is use
plz.... answer it fast will mark brainlist for sure
Calculate the unit rate for each item. Round to the nearest centA box of 4 light bulbs costs $3.79A bag of 5 oranges costs $2.19.A package of 12 bars of soap co
I need some help plz
What factors can cause a shift in demand? Give one example of each of these factors at work for goods and services you have consumed.
Which is an exponential function with a y-intercept of (0, -2)?